LIAR THIEF BANDIT - Icon
Tato mladá švédská skupina v sobě nese esenci rockového pravěku 70. let stejně jako dravou razanci devadesátek a garage rockovou neurvalost. Občas i hitový potenciál, co mi připomněl pecky od THERAPY?. Výborné retro.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
CONCEPT OF GOD vznikl jako vedlejší projekt členů kapely SOLITUDE AETURNUS, poté co kapela v roce 1999 vydala své páté album „Adagio“. SOLITUDE AETURNUS se poté na spoustu let odmlčeli a následující album „Alone“ vydali až v roce 2006. Nicméně ještě krátce po vydání „Adagio“ se Robert Lowe, Steve Moseley, James Martin a dřívější bubeník SOLITUDE AETURNUS John Covington pustili pilně do práce na vedlejším projektu. Následovalo několik měsíců intenzivního koncertování a koncem roku kapela vstoupila do texaského studia Pineapple a pustila se do nahrávání devíti písní. Avšak objevili se problémy v „domácí“ kapele SOLITUDE AETURNUS, projekt byl odložen na vedlejší kolej, a už to vypadalo, že nikdy nespatří světlo světa. Až vloni v červenci si nahrávky vzal J.T. Longoria a společně se Stevem Moseleyem je dokončili. Pod jménem „Visions“ se pak materiál podařilo vydat u Massacre Records v listopadu téhož roku.
CONCEPT OF GOD a SOLITUDE AETURNUS kromě skoro shodné sestavy mají i více společných prvků, hlavní rozdíl pak spočívá v tom, že CONCEPT je o trochu svižnější, jako by bylo cítit, že se páni muzikanti při hraní svého depresivního doomu samotní nudili, a tak si potřebují taky trochu rozproudit krev v žilách. Atmosféra „Visions“ je velmi podobná té, kterou známe z „Adagio“ nebo „Alone“, jen je rytmika jejich konzervativního doomu nahrazena rytmikou klasického hard rocku. Moseley se vysloveně vyžívá v hutných riffech, které značně přispívají k depresivní náladě celé desky, sem tam si střihne rychlejší sólo, ale po většinu času to drhne zatraceně hluboko, i když by možná někdy neuškodilo to drhnutí drobet obohatit - ony kytarové motivy zrovna nepřekypují proměnlivostí. Co se zpěvu týče, tak na „Visions“ dává Lowe svým hlasivkám mnohem víc zabrat, přiškrcený, agresivní vokál mu sedí o dost více, než jeho utrápená podoba ze SOLITUDE.
CONCEPT OF GOD, byť jde o vedlejší projekt, by se mohl brát i jako další album od SOLITUDE AETURNUS, rychlejší, obohacené o některé nápady, ochuzené o jiné, zajímavé na poslech, ale pokud vás úplně mine, tak se toho vlastně také moc nestane. Přesto bych „Visions“ k poslechu doporučil, své charisma tahle deska má.
CONCEPT OF GOD je zajímavé skloubení klasického hard rocku s doomem, s ponurým a teskným zvukem. Sice by některým riffům neuškodilo trochu nápaditosti nebo proměnlivosti, ale jinak jde o poslechově atraktivní záležitost.
6 / 10
Robert Lowe
- zpěv
Steve Moseley
- kytara
James Martin
- basa
John "Wolf" Covington
- bicí
1. Past Perfect
2. Visions (Nightmares)
3. Soul Embrace
4. Hearing Voices
5. Falling Down
6. Traces
7. Fires of Life
8. Unspoken
9. Man On The Silver Mountain
Visions (2007)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Massacre Records
Stopáž: 48:37
Produkce: Steve Moseley, J.T. Longoria
Studio: Pineapple Studio
-bez slovního hodnocení-
Tato mladá švédská skupina v sobě nese esenci rockového pravěku 70. let stejně jako dravou razanci devadesátek a garage rockovou neurvalost. Občas i hitový potenciál, co mi připomněl pecky od THERAPY?. Výborné retro.
Pro poslech italského power metalu se člověk vždy musí zaštítit ochrannými kouzly. Kupodivu to není nutné pro poslech této party. Projev je civilní, více se opírá o instrumentální výkony inklinující k progu, k tomu zajímavý vokál. Slušné.
Z podzemí Věčného města vzešla tahle gothic/doom parta, která si za vzor bere švédské DRACONIAN a další podobné spolky. Příjemná melancholická záležitost, která na hodinu čas poněkud zpomalí.
Ambient, který je široce rozkročen mezi svoji chill a dark zónu říznutý dungeon synthem. Má oblíbená relaxační hudba poslední doby. Oproti minulému albu „Another Time“ sází trochu víc na „vesmírné“ rejstříky a větší dějovost.
Tak tohle album je pro mě trochu oříšek. Emo rock, který osciluje mezi příjemnou energickou ladností a hodně podbízivými a banálními refrény. Ty na efekt stavěné melodie bolí, ale z nějakého důvodu to poslouchám už poněkolikáté. Je to kýč, ale baví.
Němci MAAT jsou další představitelé egyptologického death metalu ve stylu NILE. A vedle například svých krajanů APEP prezentují to asi nejlepší, co v této oblasti v roce 2024 vyšlo. Příjemná procházka mezi hrobkami faraonů.
Indie rocková emařina plná vybrnkávaných smutných songů, které zní jak z doby, kdy emopatka a mrkváče byli posledním výkřikem teenage módy. Solidní a uvěřitelná porce pocitů i atmosféry, jen by to chtělo sem tam trochu víc dynamiky.